Niezbędnik turystyczny

niezbednik_turystyczny_leknica

Kontakt


68 362 41 34

530365800
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Online

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki
Odsłon artykułów:
100562

Park MużakowskiŁuk Mużakowa

Opublikowano: 10-04-11 carlos
Drukuj Email

Zbiornik Afryka - Geopark Łuk MużakowaŁuk Mużakowa – najlepiej zbadana na świecie spiętrzona morena czołowa – leży w woj. lubuskiem na pograniczu polsko-niemieckim. Łuk, wygięty ku północy w kształcie podkowy, rozciąga się od miejscowości Tuplice przez Trzebiel po Łęknicę. Dzieli go symetrycznie Nysa Łużycka tworząc w rejonie Łęknicy przełom rzeki z tarasami. Tarasy te zostały w I poł. XIX w. w nadzwyczajny sposób zagospodarowane poprzez stworzenie największego w środkowej Europie krajobrazowego parku w stylu angielskim.


Łuk Mużakowa to pierwszy obszar  w Polsce, który w 2003 roku otrzymał certyfikat Ministerstwa Środowiska nadając rangę Geoparku Krajowego. Nadanie rangi Krajowego Geoparku polskiej części Łuku Muzakowa, wynika z występowania na tym obszarze miejsc o specjalnym znaczeniu dla nauk o Ziemi, czyli tzw. geotopów. W polskiej części Łuku rozpoznano i udokumentowano 34 geotopy. Obszar Geoparku Łuk Mużakowa pokrywa się z zasięgiem Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie. Wyróżnikiem tego obszaru są wysokie walory przyrody nieożywionej, pozostałości techniczne po kopalni węgla brunatnego „Babina”, lekcje geografii fizycznej w terenie, fantastyczne formy erozyjne, kolorowe jeziorka, zażelazione bulgoczące źródełka.


b_200_150_16777215_0___images_lukmuzakowa_mapka.jpg

Ciekawymi formami rzeźby terenu są rowy wietrzeniowe, tzw. gizery, powstałe w wyniku powolnego utleniania odsłaniających się na powierzchni terenu wychodni warstw węgla brunatnego.

Górnicza przeszłość obszaru Łuku Mużakowa przyczyniła się do powstania największego w Polsce zespołu sztucznych zbiorników wodnych, zwanych pojezierzem antropogenicznym. Największe ich skupiska występują w rejonie Łęknicy, Chwaliszowic, Trzebiela i Tuplic. Jeziora powstały w dawnych wyrobiskach poeksploatacyjnych. Ich cechą charakterystyczną  jest stale zmieniająca się barwa wód, niespotykane formy ukształtowania terenu oraz bogactwo florystyczne otoczenia. Kolorowe akweny wodne pojezierza antropogenicznego pełnią jedynie funkcje turystyczno-naukową. W całym regionie zachowało się około 110 zbiorników wodnych a najstarsze z nich liczą około 100 lat. Z powodu nietypowego chemizmu wód obszaru Łuk Muzakowa, tylko niektóre z nich mogą być wykorzystywane w celach gospodarczo-turystycznych.

b_200_150_16777215_0___images_lukmuzakowa_zbiornikzapadliskowy800.jpg

Oprócz tego, oczywiście, występuje przyroda ożywiona oraz chronione obiekty dziedzictwa kulturowego. Z wielu zabytków architektonicznych, które zachowały się na omawianym obszarze, szczególnie cenne są obiekty związane z dawną kulturą łużycką. Przykładem typowego budownictwa serbskiego jest znajdujący się we wsi Buczyny prywatny Skansen Łużycki. Interesujące są również chaty łużyckie i zabudowania gospodarcze z wykorzystaniem głazów narzutowych /szczególnie w Żarkach Wielkich oraz kościół w Niwicy/.


To wszystko, zgromadzone na stosunkowo niewielkim obszarze ułatwia zwiedzanie zorganizowanym grupom wycieczkowym młodzieży szkolnej i studentów oraz grupom dorosłych.Odsłony: 2337